ANASAYFA   |  BELEDİYE  |  BAŞKAN  |  İLETİŞİM
 
 

 Tortum Belediyesinden Ekmek isrsfını önleme kampanyasına destek

Toprak Mahsulleri Ofisi Erzurum Şube Müdürü Necati Temir,  Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak’ı makamında ziyaret ederek,  Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünün 75. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’na’’ destek istedi.

Ziyarette kampanya hakkında Başkan Hasan Çakmak'a bilgi veren Necati Temir, kurumlarının üretici ve tüketiciyi korumak amacıyla hububat piyasaları için düzenleyici tedbirler almaya devam ettiğini belirterek, ekmek israfını gündeme getirmek, israfın önlenmesine ilişkin duyarlılık yaratmak ve israfı azaltmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olan "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasının, 17 Ocak 2013 tarihinde başlatıldığını anımsattı.

Kampanyanın ana hedefinin, ekmeğin üretim ve tüketim aşamalarındaki israf konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve ekmek israfının önlenmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Temir,  şunları söyledi: “Toprak Mahsulleri Ofisi, ekmek israfı ve israf üzerinde etkili olan faktörler hususunda bilimsel tabanlı bir araştırma yaptırmış ve sonuçları içeren rapor bir kitap haline getirilmiştir. Mart 2012’de tamamlanan araştırmanın ihtiva ettiği sonuçların bilim adamları tarafından değerlendirilmesi neticesinde ekmekteki israfın boyutları ortaya çıkmıştır. Giderek artma eğiliminde olan israfın önlenmesi için toplumun tüm kademesinin benimseyeceği, iştirak edeceği ve destekleyeceği bir kampanya başlatılması düşünülmüştür. Türkiye genelinde ekmek tüketimiyle ilgili tüm kesimlerin tutum ve görüşleri ekmek israfı araştırması kapsamına alınarak, konu bütün açılardan incelenmiştir. Toprak Mahsulleri Ofisince araştırma yapılırken tüm Türkiye'yi temsil edecek şekilde ülkemizin dört bir yanından fırınlar, personel yemekhaneleri, öğrenci yemekhaneleri, lokantalar, otel yetkilileri, kurumlarda yemek yiyen kişiler, haneler ve aile bireyleriyle görüşmeler ve anketler yapılarak, ekmek tüketimi hakkında bilgiler toplanmıştır.’’ dedi.

Türkiye’deki verilere bakıldığı zaman ekmek israfından doğan yıllık ekonomik kaybın 1 milyar 546 milyon lira olduğunu belirten Temir, ‘’250 gramlık ekmek üzerinden hesaplandığında ülkemizde günlük 101 milyon, yılda 37 milyar ekmek üretilmektedir. Tüketime bakıldığında günde 95 milyon, yılda 35 milyar ekmek tüketilmektedir. Üretim ve tüketime bakıldığında aradaki fark ise israf olarak değerlendirilmektedir. Un ihracatında Dünya'da 1’nci  sıraya yükselen ülkemizde ne yazık ki bir yılda israf edilen ekmeğin değeri, bir yılda ihraç ettiğimiz undan elde edilen döviz geliri ile aynı düzeydedir. Ülkemizde 1 günde israf edilen 6 milyon adet ekmek, 4,7 milyon kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacını karşılamaktadır. Araştırmalarımıza göre 6 milyon ekmeğin, 3 milyonu fırınlarda (% 51.4), 2,3 milyonu evlerde (% 37.9), ve 0,6 milyonu ise kurumlarda (% 10.7) israf edilmektedir. Ülkemizde yaklaşık olarak günde 6 milyon, yılda ise 2 milyar adet ekmeğin israf edildiği düşünülürse, israfın yıllık ekonomik boyutu 1 milyar 546 milyon liradır.. Bu para ile 161 bin 708 kişiye asgari ücret ödenebilir hatta 100 yataklı 80 hastane, 16 derslikli 500 okul ve 500 kilometrelik bölünmüş yol yapılabilir. Ekmeğin amacı dışında kullanılması, yani insan gıdası olarak tüketilmemesi veya çöpe atılması, israf olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla insan gıdası olarak kullanılamayıp hayvanlara verilen ekmeklerin de israf edildiği kabul edilmektedir.’’diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Hasan Çakmak, “Ekmek israfını önlemek ve israfa karşı gerekli tedbirleri almak, tüm ülke bireylerinin sosyal ve kültürel görevi olduğu gibi İslamiyetin gereklerinden birisidir.” dedi.

Ekmek İsrafını Önleme kampanyasına Tortum Belediyesi olarak gereken desteği vereceklerini kaydeden Başkan Çakmak,   herkesi duyarlı olmaya çağırdı. 

BESIKDUZU FINAL DERSHANESI

              Tarih: 06.03.2013

<< Geri

Tüm Haberler Arşivi

18.01.2018
BAŞKANIMIZ HASAN ÇAKMAK CAMİ İMAMALARIYLA BİR ARAY

16.01.2018
Başkanımızdan Teşekkür Mesajı

11.01.2018
BAŞKANIMIZ HASAN ÇAKMADAN HASTA ZİYARETİ

11.09.2017
BAŞKANIMIZA ZİYARET

05.09.2017
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI EROL KAYA BAŞKANI

05.09.2017
127 GELENEKSEL ALTIN KEMER KARAKUCAK GÜREŞ FESTİVA

22.08.2017
TOKAT BELEDİYE BAŞKANI AV. EYÜP EROĞLU BAŞKANIMIZI

18.07.2017
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRL

17.07.2017
BAŞKANIMIZA ZİYARET

21.06.2017
KADİR GECESİ DOLAYISIYLA BAŞKANIMIZIN MESAJI

[1] 2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12