Tortum'da Sosyal Atak

Tortum'da Sosyal Atak

Tortum Belediyesi 2017 yılı faaliyet raporu Belediye Meclisi’nde görüşülerek kabul edildi. Belediyenin çalışmaları arasında sosyal içerikli yatırımlar dikkat çekti. Belediye Başkanı Hasan Çakmak, verdikleri sözleri yerine getirmek için çalıştıklarını söyledi. 

TORTUM- Erzurum’un Tortum Belediyesi 2017 yılını önemli faaliyetler ile tamamladı.

Tortum Belediyesi Meclisi Nisan ayı toplantısında 2017 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Belediye Başkanı Hasan Çakmak başkanlığında toplanan mecliste, faaliyet raporu hakkında bilgiler sunuldu. Mecliste faaliyet raporunun kabul edilmesinin ardından konuşan  Başkan Çakmak, Mevlana’nın ‘İnsanı insan yapan  ağzından çıkan sözdür’ sözünü düstur edindiklerini ve bu yolda verilen sözleri yerine getirdiklerini ifade etti.

Başkan Çakmak, “Yöremiz hizmetin en iyisine layık, bizler de yöneticiler olarak bu hizmetleri gerçekleştirmenin çabası içerisindeyiz” dedi.

Belediye faaliyetleri

Öte yandan 2017 yılı raporunda  yatırımlar ve belediye hizmetlerinin yanında, ilçede spor ve sosyal içerikli etkinlikler, ilçenin tanıtımı için fuar ve etkinliklere katılım, Ramazan programları, çocuklarla ilgili programlar, yardım ve hayır faaliyetleri  gibi  etkinlikler de yer aldı.

Raporda belediye çalışmaları özetle şöyle sıralandı: “Belediye tarafından 36 köy ve mahallede taziye evi yapımı başlatıldı. 6’sının yapımı hayırseverler tarafından üstlenilen taziye evlerinin inşaatları tamamlandı. 6 mahallede taziye evi inşaatı devam ederken, yıl sonuna kadar taziye evi bulunmayan yerleşim birimi kalmayacak.

52 köy ve mahalleye 350 bin metrekare kilitli parke ve beton yol yapıldı, 6 mahalledeki çalışmalar bu sene ikmal edilecek. Daha yeşil bir tortum için çalışmalarını sürdüren belediye peyzaj faaliyetlerinin yanı sıra 3 binin üzerinde ağaç dikimi gerçekleştirdi.

Okulların çeşitli ihtiyaçları için destek olan belediye yönetimi, ilçede denetimli ve güvenilir hijyenik et tüketimi için modern mobil mezbahane yaptı. Mezbahanenin çok yakında hizmete gireceği ifade edildi.  Alternatif temiz enerji konusunda kayıtsız kalmayan belediye ilçede 1 megawat gücünde Güneş Enerjisi Sistemi kurulması projesini ihale aşamasına getirdi.

İlçenin ve yöresel ürünlerin tanıtımı  ve turizme yönelik faaliyetler içerisinde de bulunan belediye turizme yönelik projeler ve termal tesis projeleri KUDAKA’ya sundu. Projelerin kabul edilmesi halinde  çalışmalara bu yıl başlanacağı ifade edildi. İlçenin ekonomik yönden kalkınmasına katkıda bulunan belediye, genç girişimciler için de kurslar düzenlemeyi ihmal etmiyor.

Belediyenin faaliyetleri arasında ilçedeki ihtiyaç sahipleri de unutulmadı. 600 aileye Ramazan’da ekmek ve yaş sebze dağıtımı, 700 aileye kömür yardımı ve  bin 500 aileye gıda yardımı yapıldığı belirtildi.

Hafızlar ve Alimler Diyarı Tortum

Bu arada Tortum Belediyesi bir de kültürel bir etkinliğe imza atıyor. Ali Akbulut tarafından hazırlanan Tortum’un manevi mimarları isimli kitap hazırlanıyor. Kitapta ilçe ve köy ile mahallerindeki hafızlar ve  İslam Alimleri tanıtılacak. Kitabın önümüzdeki aylarda  piyasaya çıkarılacağı bildirildi.

Diğer faaliyetler

Gençlerin kahve köylerinden uzak tutulması ve sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla sportif faaliyetlere de destek olan Belediye  Tortumspor’un amatör ligde kalması için büyük özveri sergiliyor. Tortumspor, spora destek olan birkaç ilçe belediyesi arasında yer alıyor.  Tortum’un spor hayatına önemli bir yer de güreşe ait. 127. Geleneksel, 3. Altın Kemer Karakucak Güreşleri bölgenin, hatta çevre ülkelerden pehlivanların katıldığı, uluslar arası bir meydana dönüştü. Büyük ilgi gören güreşler yaz aylarına damga vuruyor.

Ne güzelsin Tortum

Erzurum’un kuzey kesiminde yer alan Tortum, şehir merkezine 52 km mesafede bulunuyor. Narman, Oltu, İspir, Uzundere, Pasinler, Aziziye, Yakutiye ilçeleri ve Artvin ili ile komşu olan ilçe tarihinde ilk yerleşimin MÖ.700’lerin ortalarında göçebe İskitlerle başladığı , Kıpçak Türklerinin de boy gösterdiği ilçeye XI. yüzyılın sonlarında Saltukoğullardan Tortum llgan ve Imadettin beylerin yerleşerek yöreye adını verdiği kaydediliyor. XIX.yüzyılın sonlarında Erzurum’a bağlı bir kaza olarak yönetilen kazanın merkezi bugün Artvin ilinin Yusufeli ilçesi sınırlarında yer alan Nihah (Yokuşlu) Köyü’nde idi. Sonradan ilçe merkezi Tortum Çayı Vadisi’nde yeniden kuruldu. Topraklarının büyük bir bölümü Karadeniz Bölgesi’nde bulunan ilçe engebeli bir arazi yapısına sahip. Deve Dağı, Akdağ, Kargapazarı Dağları ve Mescit Dağları ile çevrili ilçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı. Tortum Çayı vadisinde sebze ve meyvecilik yapılan ilçede, Tortum Kalesi, Ödük Kalesi, Kesik Köprü, Kireçli Köprü, Meryem Ana Kilisesi gibi önemli tarihi eserler bulunuyor.

 

Kaynak : http://www.gazetepusula.net/2018/04/09/tortumda-sosyal-atak/

 

Muammer YİĞİDER

T.C. Tortum Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres : T.C. Tortum Belediyesi Yeşildere Mah. Oltu Cad.
Tortum / ERZURUM

Telefon : 0442 761 20 07
Faks : 0442 761 21 34